Petr Bednář

Můj příběh

Můj příběh je o tom, jak jsem zjistil, že je možné dosáhnout cíle -
už žádné kazy, žádné krvácení z dásní, žádná paradentóza.

Vše začalo v roce 1997, v době, kdy jsem již rok pracoval jako zubař. Seznámil jsem se s Jirkou Sedelmayerem, který mě nadchl pro skutečně efektivní prevenci v zubním lékařství. Postupně jsem sbíral praktické zkušenosti a k tomu jsem učil na lékařské fakultě. 

Od Jirky jsem se, již jako hotový zubař, učil většinu technických postupů znovu. Lépe. S hlubším pochopením celé problematiky. Bylo to tak skvělé, tak nové, tak osvěžující a smysluplné, že mi ani nepřišlo líto, že jsem to všechno neuměl dávno ze školy. Doslova mne to pohltilo a já věděl, že jako učitel na vysoké škole mám konečně v rukách nástroj, který mi umožňuje ty informace předávat studentům dál. Jasná pravidla, jasné souvislosti, předvídatelné výsledky. Jednoduché, kontrolovatelné, neokecatelné. Zubařina, dosud vcelku braná jen jako zaměstnání, jako způsob, jak si vydělám na život, mne začala neskutečně bavit.

Velké překvapení přineslo zjištění, jak důležité jsou
rentgenové snímky.
Bez rentgenového snímku nevím o ošetřovaném zubu zdaleka tolik, kolik bych pro kvalitní ošetření potřeboval.

Neměl bych bez něj na zubu vůbec plánovat ošetření, natož ho provádět. Když jsem si tyto preventivní rentgenové snímky sám nechal zhotovit, šok z jejich potřeby vystřídalo zděšení z toho, co jsme na nich našli. Sám za sebe mohu přiznat, že jsem snad neměl zub, který by nebyl postižen kazem, nebo dvěma. Nebyly velké, ale byly tam. Obzvláště kazy v mezizubních prostorech. Řada z nich byla naštěstí ještě ve velikosti „nemusíme spravovat“. 

Řešením bylo zahájit okamžité čištění mezizubních prostorů.

Tenkrát, jsme znali pouze mezizubní čištění s pomocí zubní nitě. Nic jiného neexistovalo. Bohužel i v současnosti řada profesionálů považuje zubní nit za metodu volby. Po třech měsících pravidelného a poctivého každodenního používání zubní nitě přišel šok poslední, a to, když Jirka přinesl mezizubní kartáčky. Tedy mezizubní kartáčky dostatečně malé na to, abychom s nimi mohli čistit tam, kde na první pohled žádné místo nebylo. Dostatečně malé, aby se daly použít do míst do té doby nečistitelných a tedy nejzranitelnejších. . V té době to byla naprostá novinka. Ale první použití bylo dramatické.

Každá mezera mezi zuby po projetí mezizubním kartáčkem krvácela.

A opravdu hodně. Nebolelo to, ale krve teklo moc. Tuhle zkušenost má každý, kdo začal s čištěním mezizubních prostor. Bylo to děsivé, ale Jirka říkal vydrž. Tak jsem vydržel. Každý další den bylo krvácení slabší a slabší a za týden každodenního čištění zcela zmizelo. A už se nikdy neobjevilo.

Takže mám zhojené dásně už přes 20 let.

Vůbec poprvé jsme tak mohli nabídnout skutečnou prevenci a měli možnost opravdu předejít zubnímu kazu či parodontitidě a nejen řešit už vzniklý problém.

Tehdy jsem uvěřil:

  • že mohu své pacienty skutečně vyléčit
  • nejen donekonečna opravovat nové a nové kazy 
  • že je mohu dostat do stavu, kdy už  jim nekrvácejí dásně a nevznikají nové kazy.

Tím byl položen základ pro skutečně fungující prevenci nejčastějších onemocnění, tedy zubnímu kazu a zánětu dásní. Když jsem si ten „zázrak“ vyzkoušel na sobě, ihned jsem tuto možnost nabídl našim studentům a pacientům.

A ono to fungovalo i u nich.

Pravda, bylo potřeba opakovat nácvik, kontrolovat a měnit dle potřeby a dosaženého efektu pomůcky, ale výsledky byly a stále jsou skvělé.

Později jsem absolvoval i srpnové školení o čištění zubů, dnes již legendární „Týden čistých zubů“. Jezdil jsem pravidelně každý rok, zlepšoval se v ovládání pomůcek k čištění zubů a vypracoval se na lektora.

Na Týden čistých zubů jezdím každoročně jako instruktor iTOP
(individuálně trénovaná orální prevence).

Po 11 letech jsem se s působením na fakultě rozloučil. Pokračoval jsem jako zaměstnanec soukromé kliniky a následně založil vlastní praxi Centrum zdravých zubů s.r.o.. Jsem v situaci, kdy vím, že můžu reálně pomoci lidem, kteří se k nám dostaví do ordinace. Dělám to již přes dvacet let. A funguje to.

 

  • Nikdo nechce, aby mu bylo cítit z úst, aby se mu kazily zuby a postupně ho opouštěly.
  • Nikdo nechce krvácející dásně a viklavé zuby kvůli parodontitidě.

Přesto byl a stále je tento preventivní přístup k pacientům spíše ojedinělý než běžný.

Jako zubaři přesně víme, proč se kazí zuby, proč krvácejí dásně.

Máme vědomosti, prostředky a postupy,
jak tyto problémy skutečně efektivně řešit.

Jenom se to prostě nějak zapomnělo dělat v praxi. Jsme v situaci, že bude čím dál více lidí bez zubaře, který by jim pomohl. A já si uvědomuji, že musíme udělat změnu. Nosnou myšlenkou iTOP (Individuálně trénované orální prevence) je instruktáž a nácvik specialistou jeden na jednoho.

Po zkušenostech s hromadnými instruktážemi studentů jsme zjistili, že lidé jsou schopni se naučit praktické dovednosti i jen pomocí názorné komentované ukázky.

Uvědomili jsme si, že jsme tyto informace schopni předat i online. Velice dobře si uvědomujeme i limity online instruktáží, ale vše domýšlíme až do konce. Již nyní připravujeme následné projekty, které nám pomohou dosáhnout u lidí, kteří se zapojí požadovaného cíle.

Vím, co skutečně funguje. Stojí za mnou přes dvacet let zkušeností právě s tímto typem individuální prevence. Pacienti, kteří mi prošli rukama, vždy poznali ten rozdíl.

Skrz projekt MĚJTE ZDRAVÉ ZUBY

  • Chci lidem pomoci dostat se k teoretickým i praktickým informacím ohledně zdraví zubů.
  • Pomoci jim tak udržet si zdravé zuby nebo se jednou pro vždy zbavit obtíží s nimi.