Jana Bednářová

Můj příběh

Jak jsem pochopila, co vede ke zdravým zubům,
a jak se učení lidí čistit si zuby, stalo moji srdcovou záležitostí.

Vždy jsem chtěla dělat smysluplnou práci, která bude přínosem pro ostatní lidi. Proto v roce 2003 padlo rozhodnutí jít studovat na 6 let všeobecnou medicínu na Lékařské fakultě v Hradci Králové (LFHK). Babička se mě tenkrát ptala, zda nechci jít studovat Zubní lékařství (ZL), že je to jen na 5 let. Rezolutně jsem odmítla “Babi, zubařinu? NIKDY!”

To jsem ještě netušila, kam mě osud zavane… 

První střípek skládačky se objevil v prvním ročníku studia všeobecného lékařství, kdy jsem ulehla na křeslo Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Bylo to v rámci praktik studentů, kteří studovali zubní lékařství a učili se, jak se dělá preventivní prohlídka (PP). Byla jsem měsíc po PP u svého zubního lékaře s verdiktem, že je vše v naprostém pořádku. 

Tehdy mi poprvé někdo udělal preventivní rentgenové snímky a vyšetřil stav dásní.
Závěr vyšetření zněl: zánět dásně a 11 kazů, většina pod výplněmi…

Šok, před měsícem na PP u mého zubního lékaře bylo vše v pořádku a teď tohle? Nechápala jsem a zažívala obrovské zklamání a ztrátu důvěry. Ve svých 19 letech jsem se dozvěděla, že si neumím správně vyčistit zuby.

 • Do té doby mi nikdo neřekl ani neukázal, jak si správně čistit zuby
 • Poprvé jsem se dozvěděla o nezbytnosti mezizubního čištění

Jediné informace, které jsem ohledně čištění zubů znala, byly: „Čisti si zuby 2x denně, ráno a večer, kartáčkem se zubní pastou“. To jsem dělala. Tak jak to, že si neumím čistit zuby?

Poprvé v životě mi někdo během jedné hodiny VYSVĚTLIL základy prevence, UKÁZAL, jak si správně čistit zuby a TRÉNOVAL to se mnou. Za další týden zkontroloval výsledky mého domácího snažení a dotrénoval se mnou to, co jsem ještě nedělala správně.

To, co jsem se tehdy naučila ohledně čištění, dělám do dnes. Odměnou mi za to je, že se mi od té doby nevytvořil žádný nový kaz, nekrvácejí mi dásně a nemám problémy se zuby. 

Teprve po zvládnutí hygieny se přistoupilo ke spravování. Téměř všechny výplně, které se v té době dělaly jsou dodnes plně funkční (od roku 2004). Fungují, protože byly zhotoveny kvalitně v čistém terénu vyčištěného chrupu a také proto, že i nadále si správně a efektivně čistím zuby.

Píše se rok 2006 a já nastupuji do 4. ročníku studia všeobecného lékařství.

Cítím, že už bych si měla začít vybírat obor, kterému se chci věnovat. Po roce hledání jsem objevila spoustu zajímavých oborů, ale zjišťuji, že žádný z nich nesplňuje zcela to, co hledám. U žádného si neumím představit, že bych ho s radostí dělala po celý život.
Ve stejném roce dostávám možnost asistovat u zubního křesla a mohu tak více nahlédnout pod pokličku práce zubního lékaře. Zjišťuji, že je to krásná práce, ve které, pokud pracuji podle jasného systému, můžu pacienty opravdu vyléčit a dovést do stavu, kdy zubního lékaře navštěvují jen na preventivních prohlídkách.

Vidím, že je opravdu možné zbavit lidi problémů se zuby.
Uvědomila jsem si, že co funguje u mě, ohledně prevence a čištění zubů, funguje i u ostatních.

Viděla jsem poprvé lidi, kteří přicházeli k zubnímu lékaři s úsměvem, beze strachu, s dobrým pocitem ze svých vyčištěných zubů, s vidinou konce jejich trápení se zuby, až se vše opraví.

Viděla jsem vděčné pacienty, kteří neměli problém zaplatit si kvalitní péči, protože pochopili tu vizi… Vizi, že teď to bude něco stát, ale pak už nebudou muset platit, pokud se o své zuby budou dál doma správně starat.

Věděla jsem, že tohle je práce, kterou chci dělat.

 • Dávat lidem šanci úplně předejít problémům se zuby,
  pokud přijdou včas ještě se zdravými zuby.
 • A těm, co už problémy mají, dát naději, že to jednou skončí
  a pomoci jim zbavit se jejich problémů.

Cesta za snem…

Dostudovala jsem všeobecné lékařství a byla připravená nastoupit na studium zubního lékařství. Cesta k mému přijetí byla trochu trnitá, ale tak jako v pohádkách …dobro zvítězilo nad zlem… a já jsem mohla v roce 2009 zahájit studium oboru Zubního lékařství LFHK. Nastoupila jsem už s jasnou vizí, jakou zubařinu chci dělat. Proto jsme již během studia absolvovala ojedinělou akci Týden čistých zubů (TČZ). Na této akci se profesionálové celý týden učí čistit si zuby – ANO, čtete správně „týden se učí čistit si zuby“. Hned po skončení jsem věděla, že chci být instruktor. Trvalo další dva roky, než jsem se naučila zvládat všechny techniky a pomůcky natolik, abych mohla sama učit.

Po ukončení studia v roce 2012 jsem nastoupila do zubní praxe v Josefově. Poté, co se uvolnilo místo v praxi dr. Bednáře, člověka s velkým srdcem a zápalem pro prevenci, jsem pokračovala po jeho boku v profesním a následně i osobním životě.

V roce 2013 jsem se stala certifikovaným instruktorem iTOP (individuálně trénované orální prevence) 

Je to pro mě asi ten nejdůležitější „titul“ v mém životě, protože díky tomuto umění má moje práce zubní lékařky opravdový smysl a hodnotu pro druhé lidi.

V roce 2014 jsem se začala věnovat mateřským povinnostem, narodily se nám s manželem postupně 3 děti. Během této doby jsem opustila aktivní práci u křesla a začala se věnovat managementu praxe. Pokračovala jsem v preventivním působení prostřednictvím mé přednášky Zdravý zoubek, určené pro rodiče, výuky Stomatologie na ZSHK obor Asistent zubního technik a předmětu Prevence v kurzu pro Zubní instrumentářky na téže škole.

Vznik projektu MĚJTE ZDRAVÉ ZUBY

Každý den do naší ordinace chodí lidé různého věku, mladí, staří, rodiče s dětmi. Přicházejí s bolestí, kazy, záněty. Jedna věc všechny tyto lidi spojuje – neumí se správně starat o své zuby.

To, s čím přicházejí, jsou jen následky špatně čištěných zubů.

Důvod je prostý – stejně jako mně, ani jim nikdo nikdy neřekl, co je příčinou jejich obtíží. Nikdo jim neřekl, co s tím mohou dělat. Nikdo jim neukázal a nenaučil je správně si čistit zuby. S manželem z praxe víme, jak jsou principy prevence jednoduché. Víme, že každý, kdo chce, se může naučit o své zuby starat, stačí ho tím procesem čištění provést. Také víme, že náš dosah v ordinaci je velice omezený. Proto vznikl projekt MĚJTE ZDRAVÉ ZUBY.

 • Chceme dát šanci každému naučit se čistit si zuby a nemít s nimi problémy
 • Chceme dát rodičům šanci mít děti s úplně zdravými zuby
 • Chceme dospělé i děti ušetřit bolesti zubů, která je úplně zbytečná

Stačí znát pár principů, pochopit, co potřebuji dělat a naučit se správně si čistit zuby. To všechno chceme lidem přinést prostřednictvím projektu MĚJTE ZDRAVÉ ZUBY.

Nejčastější otázku, kterou od lidí slýchávám na křesle je „Proč mi to někdo neřekl a neukázal dříve?“ Bolí mě vždy srdce, protože vím, že ten člověk opravdu trpěl a přišel o zuby jen proto, že mu to nikdo neřekl a neukázal včas. 

„Naučte se starat správně o své zuby a MĚJTE ZDRAVÉ ZUBY“