Alexandra Fantová

Můj příběh

Jsem zubní lékařka a své povolání dnes vnímám jako smysluplné a naplňující především díky dlouholetému vedení od Janičky a Péti Bednářových. Vážím si jich pro jejich znalosti, zkušenosti a hlavně kvůli jejich silné vizi. 

Ve třetím ročníku zubařiny jsme se s Janičkou zúčastnily Týdnu čistých zubů (TČZ). Týdenního školení pro zubaře a dentální hygienistky, kde se učí čistit si zuby. Původně se mi jet vůbec nechtělo. Představa, že se týden budu učit ‚‚jen čistit zuby‘‘ mi přišla bláznivá, ale díky Bohu jsme nakonec vyrazily.

Ten týden mi vlil neochvějnou víru v základní princip: ‚‚
‚‚Čistý zub nemůže onemocnět.‘‘

  • Zjistila, že opravdu jde udržet zuby čisté
  • Víme, jak toho docílit
  • Dokážeme to naučit kohokoliv, kdo má zdravé ruce a chce se to naučit

Velkým zděšením už na škole pro mě bylo, jak je spousta zubařů nejistých právě v otázkách čištění zubů. Často mají jen povrchní a mlhavé představy, co by se mělo a nemělo. Žádný systém, žádné pádné argumenty a hlavně žádné vnitřní přesvědčeni o tom, že by se tím vůbec měli zabývat.

V posledním ročníku jsem absolvovala praxi u Péti Bednáře v Úpici.

Bylo to prostředí ‚‚běžné vesnické praxe‘‘.
Ale! Ten přístup už tak běžný nebyl.

Každý nově příchozí pacient prošel vstupním vyšetřením včetně rentgenových snímků. Pacient byl objednán na dentální hygienu, kterou dělal sám Péťa Bednář! Pacient pak chodil po týdnu na opakované nácviky tak dlouho, dokud nezvládl si zuby opravdu vyčistit. Teprve potom dostal plán ošetření a zuby se daly postupně do pořádku. Pak už jen chodil na preventivní prohlídky. Pacienti přicházeli s úsměvem a s kartáčky v ruce, nechat si zkontrolovat, jak jim to čištění jde. Často odcházeli s verdiktem ‚‚vše v pořádku”. 

A já si řekla:
‚‚To je ono! To je ta zubařina, která mi dává smysl, a kterou chci dělat.”

Na Péťovi se mi hrozně líbí pohoda a zároveň zásadovost, se kterou si stojí na jednoduchých principech, které prostě fungují. Má dar vše jednoduše, lidsky vysvětlit a podtrhnout originálním přirovnáním, které si prostě zapamatujete. A ještě vše dokáže s úsměvem odlehčit nějakým svým vtípkem.

Na službách zubní pohotovosti jsem viděla, kam to vede, když se dentální hygiena neřeší.

  • Tolik zbytečných bolestí a trhání zubů jen proto,že lidé nevědí, jak se starat o své zuby.
  • Vlastně většina z nich ani neví,že problémům se zuby lze předcházet.

Když za mnou Janička poprvé přišla s vizí projektu MĚJTE ZDRAVÉ ZUBY, byla jsem nadšená, protože 

tento projekt může lidem přinést přesně to, co potřebují vědět a umět, aby o zuby nepřišli.